Dożynki parafialne to święto rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy i działkowców. To czas dziękczynienia za plony ziemi. Pomimo obostrzeń, które obecnie panują, w naszych parafiach nie zapomniano podziękować Bogu za tegoroczne płody rolne.

Rolnicy zgodnie przyznają: „Ten rok nie należał do najłatwiejszych. Jeśli chodzi o warunki pogodowe to bezśnieżna zima, a później okres suszy nie ułatwiały naszej pracy. Na dodatek pojawiła się epidemia koronawirusa, a razem z nią obostrzenia. Dlatego cieszymy się, że w tym roku pomimo panującej sytuacji, choć skromniej, to jednak mogliśmy podziękować Panu Bogu za plony i zbiory.

Podczas tegorocznego Święta Plonów zaszczyt starostów dożynkowych pełnili: w parafii Wniebowzięcia NMP pełnili Pani Barbara Krężel oraz Pan Paweł Łuczak, w parafii Narodzenia Pańskiego Pan Dariusz Gałka oraz Pani Agnieszka Bęben, a w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach Pani Regina Kapuścińska oraz Pan Janusz Stachera.

Podziękowania należą się proboszczom parafii: Wniebowzięcia NMP w Pajęcznie ks. Wiesławowi Bąkowiczowi, Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie ks. Łukaszowi Dybowskiemu oraz św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach ks. Andrzejowi Chrzanowskiemu oraz sołectwom, dzięki którym msza dziękczynna nabrała uroczystego charakteru.

Burmistrz Pajęczna składa podziękowania na ręce wszystkich rolników, ogrodników, sadowników oraz pszczelarzy za trud, ciężką pracę oraz zaangażowanie w wykonywane obowiązki.

Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli w dużo większym gronie kultywować tę jakże piękną tradycję dożynkową. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, iż Święto Plonów obywa się kolejno w każdej z parafii naszej gminy, w przyszłym roku uroczystość będzie miała miejsce w parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie.