Odpowiedzialność za zły stan powietrza ponoszą ci mieszkańcy, którzy z braku świadomości o zagrożeniach spalają śmieci w kotłach grzewczych centralnego ogrzewania (piecach) lub kominkach. Apelujemy o nie spalanie odpadów oraz rozpowszechnieniu takiego podejścia wśród innych osób, być może nieświadomych zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka związanych z oddychaniem zatrutym powietrzem.
Każdy powinien być świadomy, że:
- Odpady w warunkach domowych spalane są w niskich temperaturach, kominy nie posiadają filtrów, a to powoduje, że do atmosfery dostają się silnie trujące substancje. Są to m. in.:
- tlenek i dwutlenek węgla,
- dwutlenek siarki,
- metale ciężkie,
- chlorowodór i cyjanowodór.
- Przy spalaniu jednego kilograma odpadów polichlorku winylu – popularnego PCV, z którego wykonane są wykładziny, butelki, otoczki kabli, folie, powstaje aż 280 litrów chlorowodoru, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny.
- Spalając jeden kilogram pianki poliuretanowej (buty, odzież, meble) do powietrza przedostaje się aż 50 litrów cyjanowodoru, który tworzy z wodą silnie trujący kwas pruski.
- Spalanie sklejek czy płyt wiórowych, powoduje emisję do środowiska formaldehydu.
- Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych typu PET, czyli butelek po napojach, worków foliowych, plastikowych opakowań, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny i furany, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkunastu latach np. w postaci chorób nowotworowych, głównie nowotworów płuc i wątroby. Dioksyny uszkadzają także płody ludzkie i strukturę kodu genetycznego. Niektóre z nich są nawet 10 000 razy bardziej toksyczne od cyjanku potasu, a ich połowiczny rozpad w glebie trwa ponad 160 lat. Zatrute będą zatem również owoce, jarzyny i inne produkty spożywcze.
Substancje zawarte w dymie pochodzącym ze spalania odpadów oprócz chorób nowotworowych powodują m. in.:
- zaburzenia układu odpornościowego,
- zaburzenia neurologiczne,
- zaburzenia hormonalne,
- niewydolność układu oddechowego,
- udary mózgu,
- choroby serca,
- choroby szpiku kostnego, białaczkę,
- zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego objawiające się stanami depresji, drżeniem rąk, halucynacjami i zmianami osobowości.
Toksyny, które powstają w trakcie spalania tych odpadów, nigdzie się nie “podziewają” zostają w naszym otoczeniu, a konsekwencje przebywania w zanieczyszczonym środowisku ponosimy my i najbliższe nam osoby – nasze dzieci, wnuki, rodzice, sąsiedzi i znajomi. Warto pomyśleć o zdrowiu, nie tylko swoich sąsiadów, ale przede wszystkim swoim i najbliższych osób.
Trując innych, zatruwamy również siebie.
PAMIĘTAJ !
Domowy piec (kocioł grzewczy) to nie kosz na śmieci, nie jest przeznaczony do spalania odpadów:
W domowych piecach i kotłowniach nie wolno palić:
- plastikowych pojemników i butelek po napojach,
- zużytych opon i innych odpadów z gumy,
- przedmiotów z tworzyw sztucznych,
- elementów drewnianych pokrytych lakierem,
- odzieży, obuwia i sztucznej skóry,
- opakowań po farbach, lakierach, klejach, chemikaliach, rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,pozostałości farb, lakierów czy klejów, plastikowych toreb,
- baterii, sprzętu RTV i AGD,
- styropianu, przewodów i kabli,
- papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.
W gospodarstwach domowych można spalać (poza opałem):
- papier, tekturę i drewno (o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi);
- odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych;
- odpady kory i korka, trociny, wióry i ścinki, niezawierające substancji niebezpiecznych z wyłączeniem trocin, wiórów, ścinek pochodzących z obróbki płyt wiórowych.
PALĄC ŚMIECI ŁAMIESZ PRAWO
palenie śmieci w piecach (kotłach grzewczych) jest nielegalne i grozi mandatem karnym do 500 zł lub karą grzywny do 5 tys. zł.