11 listopada 2021 roku w Pajęcznie obchodziliśmy Narodowe   Święto Niepodległości. 103 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości  stała się znakomitą okazją do oddania pamięci wszystkim tym, którzy za Ojczyznę ponieśli najwyższą ofiarę. W tym ważnym dniu mogliśmy wspólnie odwiedzić i pokłonić się z szacunkiem w miejscach naszej lokalnej pamięci.

Organizatorami  uroczystości byli Burmistrz Pajęczna oraz Starosta Pajęczański. Bardzo liczne delegacje i poczty sztandarowe uświetniły to wydarzenie. W uroczystościach wzięła udział Poseł na Sejm RP pani Beata Mateusiak Pielucha, a także Pani Iwona Koperska – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, władze samorządowe Gminy Pajęczno oraz Powiatu Pajęczańskiego, służby mundurowe,  przedstawiciele organizacji pajęczańskich i partii politycznych, młodzież i mieszkańcy miasta. Uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafii WNMP w Pajęcznie odprawili wspólnie proboszczowie parafii pajęczańskich ks. Wiesław Bąkowicz i ks. Łukasz Dybowski.  Wszyscy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty w miejscach pamięci: na grobie poległych Żołnierzy Wojska Polskiego w 1939 roku na cmentarzu parafialnym, na grobie Strażaka, przy tablicy pamiątkowej ku pamięci poległych w obozach hitlerowskich nauczycieli  oraz przed tablicami pamiątkowymi na Kościele, którymi zostali uhonorowani  Ci, którzy oddali życie swe za wolność ojczyzny w latach 1939 – 1948. Tradycyjnemu przemarszowi ulicami Pajęczna towarzyszyła biało czerwona flaga, którą w tym roku niosła młodzież szkół Powiatu Pajęczańskiego. Nie zabrakło również Pajęczańskiej Orkiestry Dętej, którą prowadzi kapelmistrz Pan Tomasz Bilski oraz harcerzy z 85 Pajęczańskiej Drużyny Harcerskiej „BRZASK”.

Po Mszy Św. w kościele parafialnym odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Pani Anity Urban, której towarzyszył Seweryn Wieczorek. Piękne i wzruszające pieśni polskie, przeplatane patriotycznymi wierszami klasyków,  nierozerwalnie związane ze Świętem Niepodległości, zachwyciły uczestników koncertu.