Szanowni Mieszkańcy!

         Przed nami okres zimowy, a co za tym idzie również sezon grzewczy.  Do tutejszego Urzędu Miejskiego dociera wiele sygnałów odnośnie posesji, gdzie jakość spalanego surowca budzi wiele wątpliwości.

         O tym, dlaczego powinniśmy ogrzewać nasze domy w sposób ekologiczny, mówi się już od dawna. Powietrze, którym oddychamy przez wiele dni w roku, jest zanieczyszczone. Odczuwalnym przez każdego mieszkańca dowodem prawdziwości tego stwierdzenia jest tzw. smog. Jednym z głównych powodów problemu smogu
w naszym kraju jest tzw. niska emisja, czyli uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji m. in. z domów jednorodzinnych. Mając świadomość, jak ważne jest, by spalać właściwe paliwo o dobrych parametrach w urządzeniach osiągających wysoką sprawność, Urząd Miejski w Pajęcznie postanowił podjąć kroki, które przyczynią się do wyeliminowania, a przynajmniej znacznego ograniczenia zanieczyszczonego powietrza.

         Jeśli twój sąsiad regularnie kopci z komina i zatruwa okolicę lub podejrzewasz, że spala śmieci, wyślij zgłoszenie poprzez aplikację mobilną BLISKO.
Do właściciela wskazanej posesji zostanie skierowane pismo, w którym poinformujemy o zgłoszonym problemie, o tym, jaki jest wpływ smogu na życie
i zdrowie, a także zachęcimy do wymiany źródeł ciepła i przedstawimy możliwości dofinansowania takiej wymiany. Jeżeli podjęte przez nas działania nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, sprawa zostanie przekazana odpowiednim służbom, które wykorzystując posiadane narzędzia nałożą związane z tym sankcje.

         Mieszkańcu! Oprócz zgłoszenia kopciucha poprzez aplikację BLISKO możesz również pobrać przygotowane przez Urząd Miejski ulotki i wrzucić do skrzynki pocztowej na posesji, gdzie występuje wyżej opisany problem. Ulotki będą miały przede wszystkim charakter edukacyjny, ale również mają na celu zwróceniu uwagi właściciela danej posesji, iż problem został zauważony przez sąsiadów i stał się uciążliwością. Ulotki będzie można pobrać w Urzędzie Miejskim w Pajęcznie w holu przy głównym wejściu.

Jednocześnie przypominamy Państwu, że województwo łódzkie jest objęte programem ochrony powietrza, a my jako Gmina Pajęczno znajdujemy się w strefie łódzkiej.

Poniżej przedstawiamy link do informacji o planie działań krótkoterminowych w zakresie ochrony powietrza oraz przeciwdziałania smogowi:

http://www.powietrze.lodzkie.pl/program-ochrony-powietrza/obowiazujace-programy-ochrony-powietrza-i-plany-dzialan-krotkoterminowych