Gorący czerwcowy weekend upłynął w Pajęcznie pod znakiem „końskich” imprez. W sobotę 9 czerwca 2018 roku kolejny już raz w naszym mieście gościli najlepsi hodowcy koni rasy śląskiej. Od godziny 9.00 w Parku 1000-lecia odbywały się prezentacje i oceny koni śląskich w następujących kategoriach:

ogierki roczne, klaczki roczne, ogierki 2 letnie, klaczki 2 letnie, ogierki 2 letnie i klacze starsze.  W każdej z kategorii wybrany został CHAMPION i VICE-CHAMPION wystawy. Nagrodzono również Młodzieżowego CHAMPIONA I VICE-CHAMPIONA OGIERÓW I KLACZY. Oprócz pucharów wręczono także nagrody rzeczowe.

Szczegółowe wyniki wraz z pełna ocena wszystkich zwierząt dostępna będzie wkrótce na stronach OZHK Kielce.

W niedzielę 10 czerwca obywał się natomiast XVIII ZJAZD MIŁOŚNIKÓW KONI. Tradycyjnie uczestnicy spotkali się na Placu Targowym w Pajęcznie, gdzie uformowali kolumnę przejazdową, która ruszyła ulicami naszego miasta do Parku 1000-lecia. Tam wszyscy uczestnicy zaprezentowali się pojedynczo licznie zgromadzonej widowni. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowa statuetkę potwierdzającą jego udział w tegorocznym zjeździe. Nagrodzono pucharami i nagrodami rzeczowymi najefektowniejsze zaprzęgi i jeźdźców czyli:

zaprzęgi: „Cyganki” z Wiewiórowa, Czwórka Mariusza Bebłota oraz Reprezentanci Krakowa;

jeźdźcy: Karolina Kałkusińska i Jarosław Janik, Edyta Kucharska i Izabela Wierzba, Piotr Krych.

Puchary i nagrody rzeczowe otrzymali też najmłodsi uczestnicy Zjazdu: Oliwia Perczak, Martyna Dedo i Jan Tokarski.

Po prezentacji przyszedł czas na konkursy – zręczności powożenia oraz jeździecki.

W obu konkursach zadaniem zawodników było dwukrotne pokonanie toru wytyczonej na placu trasy, a o ostatecznej kolejności decydował łączny czas obu przejazdów. Końcowe wyniki konkursów wyglądały następująco:

Konkurs zręczności powożenia

  1. Marcin Kilańczyk 57,75 sek,
  2. Martyna Bebłot 75,80 sek,
  3. Roman Kmieć 77,97 sek,

Konkurs jeździecki

  1. Karolina Kałkusińska 49,57 sek,
  2. Weronika Janson 66,13 sek,
  3. Magdalena Soboniak 68,09 sek,

Zdobywców 3 pierwszych miejsc w każdym konkursie nagrodzono pucharami i nagrodami rzeczowymi.

Na zakończenie obyły się pokazy jazdy zaprzęgiem i wierzchem w wykonaniu Marcina Kilańczyka oraz jeźdźców z 11 Pułku Ułanów Legionowych im. Rydza Śmigłego w Ciechanowie sekcja Radomsko Sławomira Przepióry oraz Lesława Pokory. Wykonawców pokazów nagrodzono pucharami i nagrodami rzeczowymi.

Poniżej relacja fotograficzna – fot. W. Beśka